مطالب تصادفی
خانه 2/1 دسته‌بندی نشده 2/1 طرح سوال، پاسخ به سوالات

طرح سوال، پاسخ به سوالات

توجه : تا اطلاع ثانوی از پاسخ دادن به سوالات معذوریم!

سوالات خود را در زمینه بیمه تامین اجتماعی:
1. در قسمت نظرات ذیل بنویسید؛
2. برای دریافت پاسخ به همین صفحه مراجعه نمائید؛
3. در صورت لزوم برای طرح سوال در همان قسمت قبلی، سوال جدید را مطرح بفرمائید؛
4. در هر صفحه تنها 20 سوال اخیر نمایش داده می شود و برای پیگیری سوالات خود به صفحات قبلی مراجعه کنید.
5. سوالات دریافتی پذیرفته و نمایش داده می شود. اما پاسخ سوالات در فرصت های بعدی ارائه می شود.
سعی می شود به سوالات در اسرع وقت پاسخ داده شود. دقت داشته باشید که اینجانب کارمند واحد درآمد می باشم لذا به تمام مقررات تامین اجتماعی آشنایی کامل و همه جانبه ندارم.
از همکاران عزیز سازمانی که به این سایت مراجعه می نمایند؛ استدعا دارم بنده را از نظرات کارشناسی خود بی نصیب نفرمایند.
در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می کنم … پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات کاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه کاری به حساب نمی آید. پاسخ سوالات به صورت دوره ای (روزانه یا هفتگی) به روز می شود.

در ضمن این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و کاملا شخصی می باشد.

درباره‌ مجید درویشی شاهکلائی

كارمند؛ در این سایت مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم … پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.

586 نظر

 1. با سلام
  پدرمن فوت کرده و بیمه پردازی داشته پدربزرگم هم بیمه پردازی داشته الان مادرم میخواهد بیمه پدرش را بگیرد ومن هم میخواهم بیمه پدرخودم رو بگیرم از نظر بیمه امکان داره مادرم از بیمه من انصراف بده و مستمری پدرخودش رو دریافت کند؟

 2. باسلام:من حدود 7سال است بیمه بیکاری را پرداخت میکنم وکارفرما هم پدرم می باشد قبلا 3کارگر دیگر که غریبه بودند دراین کارگاه کار میکردند ولی 2سال است که خودم تنها کارگر کارگاه می باشم می خواستم بدانم چگونه میشود بیمه بیکاری را پرداخت نکنم .واین چند سال که پرداخت کردم چه می شود .واگر پرداخت کنم چه مزیتی دارد.باتشکر از راهنمایتان/

  • مجید درویشی شاهکلائی

   سلام. زمانی که کارگر غریبه در کارگاه بوده(مشمول قانون کار) شما هم باید بیمه بیکاری پرداخت می نمودید.
   اما از وقتی که خانوادگی شده؛ نباید بیمه بیکاری پرداخت کنید. می توانید درخواست استرداد وجه بیمه بیکاری پرداخت شده را برای این مدت بدهید.
   توجه: اگر هنگامی که کارگاه مشمول بیمه بیکاری است؛ اخراج شوید و شرایط بیمه بیکاری را داشته باشید می توانید بییمه بیکاری دریافت کنید ولی اگر اکنون اخراج شوید مشمول این موضوع نمی شوید.

 3. علی رضا

  سلام. درزمان استرداد بیمه بیکاری هستم .شرایط کارخانه بگونه ایست که کارگران برای دریافت بیمه بیکاری معرفی میشوند .وضعیت بنده وامثال بنده دراین شرایط چگونه خواهد بود.(از زمان شروع به کار مجدد ما یکسال گذشته است)

 4. باسلام.
  آیا هم زمان می شود دردوکارگاه برای فردی لیست بیمه ردنمایند؟ودرموقع بازنشستگی روش محاسبه هم زمان چگونه است؟
  باتشکر

 5. با سلام میخواستم بدونم اگر کارفرمایی حدود یکسال حق بیمه را پرداخت نکرده باشد بعد از یکسال میتواند پرداخت کند؟ واین یکسال جزء سوابق کارگر محاسبه میشود؟
  با تشکر

  • مجید درویشی شاهکلائی

   سلام بر شما
   اگر کارگاه بازرسی داشته باشد؛ طبق روال جاری سازمان تامین اجتماعی بصورت سالانه یا دوره ای 6 ماهه با محاسبه پرونده کارگاه توسط واحد درآمد؛ سابقه کارگرانی که برایشان لیست ارسال نشده، ایجاد و کارفرما بدهکار می شود و با وصول بدهی نیز سابقه قطعی می شود.
   اگر کارگاه فاقد بازرسی موثر در طی دوره مورد نظر باشد؛ باید به اداره کار مراجعه و از طریق شکایت موضوع ماده 148 قانون کار نسبت به احقاق حق خود اقدام نماید.

 6. سلام اگه کسی قبل از سربازی سابقه داشته باشه همه ی دوران سربازی رایگان حساب میشه؟

  • مجید درویشی شاهکلائی

   سلام. اگر سابقه قبل و بعد از خدمت بصورت اجباری(کارگر -کارفرما) باشد و خدمت قبل از مرداد 85 (دقیق نیست) به اتمام رسیده باشد.

 7. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای درویشی، پدر بنده اخیرا با سابقه 31/5 سال پرداخت حق بیمه بازنشسته شده و از آنجا که حداقل حقوق را پرداخت میکردند بیمه نیز همان حداقل حقوق را پرداخت میکند در صورتیکه بیش از 30 سال حق بیمه پرداخت شده. لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر

  • مجید درویشی شاهکلائی

   سلام. روش محاسبه مستمری بازنشستگی را در اینجا توضیح داده ایم: http://socialsecurity.ir/?p=114
   اگرچه که سابقه ایشان بیشتر از 30 سال است اما دقت داشته باشید که متوسط حقوق ایشان(که از حداقل امسال نیز کمتر است!) در میزان سابقه ضرب و بر سی تقسیم می شود. لذا علت پرداخت حداقل امسال این است که این محاسبه از حداقل سال نیز کمتر می شود!
   سابقه بیشتر از 30 سال هنگامی مفید فایده است که میانگین دستمزد از حداقل بالاتر باشد. در آن صورت تاثیر سابقه بیشتر از سی سال را می توان مشاهده نمود.
   به عنوان مثال اگر میانگین دستمزد دوسال اخر بیمه شده ای بشود 800 هزار تومان و 1.5 سال اضافه بر سی سال سابقه داشته باشد، به میزان 5 درصد (40 هزار تومان) مستمری را بالاتر می برد.

 8. سلام میخواستم بپرسم مدت زمانی که از مرخصی زایمان استفاده میکنیم جزو سابقه بیمه محاسبه میشود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>